| Dimension | 102 x 49.5 x 16 mm (4.02 x 1.95 x 0.63 in) |
|
| Display | TFT 16M colors 240 x 320 pixels 2.6 inches ( 154 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2560?1920 pixels autofocus LED flash check qu |
|
| Secondary Camera | Yes |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone |
Voice 65dB - Noise 62dB - Ri |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Up to 80 kbps |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 280 MB |
|
| Expandable Memory | microSD up to 16 GB |
|
| Battary Type | Li-Po 1000 mAh battery (BST-43) |
|
| Battary Talktime | Up to 4 h 10 min (2G) - Up to 3 h 20 min (3G) |
|
| Battary Standby Time | Up to 469 h (2G) - Up to 588 h (3G) |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 16 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes USB v2.0 |
|
| Operating System | Symbian Series 60 5th edition |
|
| Browser | WAP 2.0-xHTML HTML (NetFront) RSS reader |
|
| JAVA | Yes MIDP 2.0 |
|
| Touch Screen | No |