| Dimension | 115.6 x 50.6 x 11.5 mm (4.55 x 1.99 x 0.45 in) |
|
| Display | TFT 256K colors 240 x 320 pixels 2.4 inches ( 167 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 3.15 MP 2048x1536 pixels |
|
| Secondary Camera | Yes |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Class 12 (4+1-3+2-2+3-1+4 slots) 32 - 48 |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 16 MB |
|
| Expandable Memory | microSD up to 4 GB |
|
| Battary Type | Li-Ion 900 mAh battery |
|
| Battary Talktime | Up to 4 h (2G) - Up to 3 h (3G) |
|
| Battary Standby Time | Up to 200 h (2G) - Up to 150 h (3G) |
|
| 2G Network | GSM 900 - 1800 - 1900 - SIM 1 |
|
| 3G Network | HSDPA 2100 - SIM 1 |
|
| Memory card slot | microSD up to 4 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes |
|
| Operating System | Android OS v1.6 (Donut) upgradable to v2.1 (Eclair) |
|
| Browser | WAP 2.0-xHTML |
|
| JAVA | Yes |
|
| Touch Screen | No |