| Dimension | 105 x 45 x 13 mm (4.13 x 1.77 x 0.51 in) |
|
| Display | TFT 256K colors 240 x 320 pixels 2.2 inches ( 182 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2592 x 1944 pixels autofocus xenon flash LED |
|
| Secondary Camera | No |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone |
Voice 66dB - Noise 65dB - Ri |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.0 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Class 10 (4+1-3+2 slots) 32 - 48 kbps |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 110 MB |
|
| Expandable Memory | Memory Stick Micro (M2) up to 8 GB |
|
| Battary Type | Li-Po 950 mAh battery |
|
| Battary Talktime | Up to 9 h 30 min |
|
| Battary Standby Time | Up to 430 h |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 900 - 2100 |
|
| Memory card slot | Memory Stick Micro (M2) up to 8 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes v2.0 |
|
| Operating System | |
|
| Browser | WAP 2.0-HTML (NetFront) RSS reader |
|
| JAVA | Yes MIDP 2.0 |
|
| Touch Screen | No |