| Dimension | 100 x 46 x 20.5 mm (3.94 x 1.81 x 0.81 in) |
|
| Display | TFT 256K colors 176 x 220 pixels 1.8 inches 28 x 35 mm ( 157 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 2 MP 1632x1224 pixels autofocus LED flash |
|
| Secondary Camera | No |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.0 |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Class 10 (4+1-3+2 slots) 32 - 48 kbps |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 38 MB |
|
| Expandable Memory | Memory Stick Duo Pro up to 2 GB 64 MB included |
|
| Battary Type | Li-Po 900 mAh battery (BST-36) |
|
| Battary Talktime | Up to 9 h |
|
| Battary Standby Time | Up to 400 h |
|
| 2G Network | GSM 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | |
|
| Memory card slot | Memory Stick Duo Pro up to 2 GB 64 MB included |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes |
|
| Operating System | |
|
| Browser | WAP 2.0-xHTML |
|
| JAVA | Yes |
|
| Touch Screen | No |