| Dimension | 133.9 x 67.6 x 9.1 mm (5.27 x 2.66 x 0.36 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 16M colors 720 x 1280 pixels 4.7 inches ( 312 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 8 MP 3264 x 2448 pixels autofocus LED flash |
|
| Secondary Camera | Yes 1.3 MP |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP EDR |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 8 GB 1 GB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB |
|
| Battary Type | Li-Ion 1900 mAh battery |
|
| Battary Talktime | Up to 9 h 30 min |
|
| Battary Standby Time | Up to 336 h |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 850 - 900 - 1900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | Android OS v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) upgradeable to 4.1 (Jelly Bean) |
|
| Browser | HTML5 |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |