| Dimension | 111 x 62 x 14.6 mm (4.37 x 2.44 x 0.57 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 16M colors 480 x 640 pixels 3.2 inches ( 250 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2592?1944 pixels autofocus LED flash check qu |
|
| Secondary Camera | No |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone |
Voice 67dB - Noise 65dB - Ri |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 8 GB storage 768 MB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB |
|
| Battary Type | Li-Ion 1270 mAh battery |
|
| Battary Talktime | Up to 6 h 30 min (2G) - Up to 5 h 50 min (3G) |
|
| Battary Standby Time | Up to 308 h (2G) - Up to 300 h (3G) |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 850 - 1900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | BlackBerry OS 7.0 |
|
| Browser | HTML |
|
| JAVA | Yes MIDP 2.0 |
|
| Touch Screen | No |