| Dimension | 110 x 60 x 11.4 mm (4.33 x 2.36 x 0.45 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 16M colors 480 x 360 pixels 2.45 inches ( 245 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2592x1944 pixels autofocus LED flash check qu |
|
| Secondary Camera | No |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone |
Voice 61dB - Noise 60dB - Ri |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP EDR |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 8 GB storage 768 MB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB |
|
| Battary Type | Li-Ion 1230 mAh battery (JM-1) |
|
| Battary Talktime | Up to 5 h 10 min (2G) - Up to 5 h 20 min (3G) |
|
| Battary Standby Time | Up to 432 h (2G) - Up to 408 h (3G) |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 850 - 1900 - 2100 - 800 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | BlackBerry OS 7.0 |
|
| Browser | HTML |
|
| JAVA | No |
|
| Touch Screen | No |