| Dimension | 194 x 120 x 12 mm (7.64 x 4.72 x 0.47 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 16M colors 800 x 1280 pixels 7.0 inches ( 216 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2592 ? 1944 pixels autofocus |
|
| Secondary Camera | Yes 2 MP |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes with stereo speakers |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP EDR |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 16 GB 1 GB RAM |
|
| Expandable Memory | No |
|
| Battary Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
|
| Battary Talktime | No official data |
|
| Battary Standby Time | No official data |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 900 - 2100 |
|
| Memory card slot | No |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes |
|
| Operating System | Android OS v3.2 (Honeycomb) |
|
| Browser | HTML5 Adobe Flash |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |