| Dimension | 122.5 x 64.6 x 12 mm (4.82 x 2.54 x 0.47 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 480 x 800 pixels 4.0 inches ( 233 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2592 ? 1944 pixels autofocus |
|
| Secondary Camera | Yes VGA |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 4 GB (2.5 GB user available) 512 MB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB |
|
| Battary Type | Li-Ion 1650 mAh battery |
|
| Battary Talktime | No official data |
|
| Battary Standby Time | No official data |
|
| 2G Network | GSM 900 - 1800 - 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
|
| 3G Network | HSDPA 900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | Android OS v2.3.6 (Gingerbread) |
|
| Browser | HTML |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |