| Dimension | 114.3 x 61.6 x 11.5 mm (4.5 x 2.43 x 0.45 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 256K colors 320 x 480 pixels 3.5 inches ( 165 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 3.15 MP 2048x1536 pixels autofocus |
|
| Secondary Camera | No |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP EDR |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 200 MB storage 512 MB ROM 256 MB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB 2 GB included |
|
| Battary Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
|
| Battary Talktime | No official data |
|
| Battary Standby Time | No official data |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | CDMA2000 1xEV-DO |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB 2 GB included |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | Android OS v2.3 (Gingerbread) |
|
| Browser | HTML |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |