| Dimension | - |
|
| Display | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen 16M colors 480 x 800 pixels 3.7 inches ( 252 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 8 MP 3264x2448 pixels autofocus LED flash |
|
| Secondary Camera | Yes 1.3 MP |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes with stereo speakers (Bang |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v4.0 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Yes |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 64 GB storage 1 GB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB |
|
| Battary Type | Li-Ion battery |
|
| Battary Talktime | |
|
| Battary Standby Time | |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 850 - 900 - 1900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | Android OS v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
|
| Browser | HTML5 |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |