| Dimension | 122 x 59.5 x 10.5 mm (4.80 x 2.34 x 0.41 in) |
|
| Display | LED-backlit LCD capacitive touchscreen 16M colors 540 x 960 pixels 4.0 inches ( 275 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 8 MP 3264x2448 pixels autofocus LED flash check qu |
|
| Secondary Camera | Yes VGA |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone |
Voice 60dB - Noise 61dB - Ri |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP EDR |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Up to 100 kbps |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 16 GB (13 GB user available) 1 GB RAM |
|
| Expandable Memory | No |
|
| Battary Type | Non-removable Li-Ion 1305 mAh battery |
|
| Battary Talktime | Up to 6 h (2G) - Up to 5 h (3G) |
|
| Battary Standby Time | Up to 470 h (2G) - Up to 475 h (3G) |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 850 - 900 - 1900 - 2100 - LT22i |
|
| Memory card slot | No |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 USB On-the-go |
|
| Operating System | Android OS v2.3 (Gingerbread) v4.0 (Ice Cream Sandwich) planned upgrade to v4.1 (Jelly Bean) |
|
| Browser | HTML5 Adobe Flash |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |