| Dimension | 108 x 45 x 13.8 mm 61 cc |
|
| Display | TFT 65K colors 128 x 160 pixels 1.8 inches ( 114 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 8 MP 3264x2448 pixels fixed focus dual-LED flash < |
|
| Secondary Camera | Yes VGA |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Class 10 (4+1-3+2 slots) 32 - 48 kbps |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 10 MB (user available) 64 MB ROM 16 MB RAM |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32GB |
|
| Battary Type | Standard battery Li-Ion 1020mAh (BL-5C) - 800mAh ( |
|
| Battary Talktime | Up to 10 h 40 min |
|
| Battary Standby Time | Up to 504 h |
|
| 2G Network | GSM 900 - 1800 |
|
| 3G Network | HSDPA 850 - 900 - 1700 - 1900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32GB |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB |
|
| Operating System | Symbian Anna OS upgradeable to Nokia Belle OS |
|
| Browser | WAP 2.0-xHTML |
|
| JAVA | Yes MIDP 2.1 |
|
| Touch Screen | No |