| Dimension | 112.5 x 57.9 x 12.9 mm (4.43 x 2.28 x 0.51 in) |
|
| Display | TFT capacitive touchscreen 320 x 480 pixels 3.2 inches ( 180 ppi pixel density) |
|
| Primary Camera | 5 MP 2592 x 1944 pixels autofocus |
|
| Secondary Camera | No |
|
| Keypad | Normal |
|
| Speaker Phone | Yes |
|
| Messagging | Yes |
|
| Games | Yes |
|
| Bluetooth | Yes v2.1 with A2DP |
|
| Confrence Call | NA |
|
| Speed Dial | Yes |
|
| GPRS/WAP | Class 12 (4+1-3+2-2+3-1+4 slots) 32 - 48 |
|
| Phonebook Memory | NA |
|
| SMS Memory | NA |
|
| Internal Memory | 150 MB |
|
| Expandable Memory | microSD up to 32 GB 2 GB included |
|
| Battary Type | Li-Po 1250 mAh battery |
|
| Battary Talktime | Up to 5 h (2G) - Up to 5 h 30 min (3G) |
|
| Battary Standby Time | Up to 450 h (2G) - Up to 450 h (3G) |
|
| 2G Network | GSM 850 - 900 - 1800 - 1900 |
|
| 3G Network | HSDPA 900 - 2100 |
|
| Memory card slot | microSD up to 32 GB 2 GB included |
|
| Infrared PORT | No |
|
| USB | Yes microUSB v2.0 |
|
| Operating System | Android OS v2.2 (Froyo) |
|
| Browser | HTML |
|
| JAVA | Yes via Java MIDP emulator |
|
| Touch Screen | No |